Неће бити светског рата јер не могу да победе

НАТО-у су сметале наше војне вежбе на нашој територији уз Украјину. Кад сам наредио да се оне приводе крају, уместо да то цене, они су навалили на наше границе

У 18. по реду „Директној линији с Владимиром Путином”, међу више од два милиона пристиглих питања, руске грађане су највише занимале домаће теме, али је и светска јавност могла да „опипа руски пулс” у међународним односима.
Поводом последњег инцидента с британским ратним бродом у Црном мору, руски председник се осмехнуо када је једна од водитељки навела да је том приликом могло да дође до избијања трећег светског рата.

„Кажете да је свет био на ивици светског рата. Наравно да није. Чак и да смо потопили тај брод ипак би било тешко замислити да би свет био на ивици трећег светског рата, јер они који то чине знају да из њега не могу изаћи као победници”, рекао је Путин, назвавши инцидент с британским разарачем очигледном провокацијом, у којој нису учествовали само Британци, него и Американци.

Путин је подсетио да је акција била координисана и да је с аеродрома у Грчкој полетео амерички извиђачки авион, а циљ је био тестирање руске одбрамбене способности.

Коментаришући војне вежбе НАТО-а „Морски поветарац”, руски председник је рекао да су подигли велику буку пошто је руска војска изводила вежбе на својој територији у близини украјинске границе.
„Дао сам налог Министарству одбране да полако завршавају вежбу и повуку снаге, када то већ некога толико брине”, рекао је Путин и додао да су, уместо да позитивно реагују на ту одлуку – „они навалили на наше границе”.

На питање зашто се састао с Џозефом Бајденом, Путин је рекао да много шта зависи од америчког председника и да стручњаци и научници у САД дају препоруке свом политичком руководству да је „период униполарног света прошао и да је неопходно поћи од чињенице да се свет променио”.

„Без обзира на то колико нас плашили, Русија се још развија, њен економски суверенитет се повећава. Одбрамбена способност је достигла врло висок ниво и по многим параметрима надмашила је многе земље света, укључујући и САД.

Азија се такође врло активно развија. Наши партнери у САД, с једне стране, то разумеју – отуда и састанак у Женеви. С друге стране, они покушавају да задрже свој монополски положај. Отуда и све ове санкције” објаснио је Путин и изразио наду да ће свест о променама у свету учинити светски поредак бољим, а да ће односи Русије и САД ући у нормалан оквир.
Поводом позива украјинског председника Володимира Зеленског на разговор Путин је поставио питање о чему да разговара с њим када је он предао своју земљу под потпуну спољну контролу, јер се сва питања решавају у Вашингтону и делимично у Берлину и Паризу.

Путин ипак није одбио састанак, али је рекао да треба видети о чему да се разговара. Нагласио је да украјински народ није непријатељски, да су Руси и Украјинци један народ и најавио да ће написати аналитички чланак о историји Русије и Украјине.

Одговарајући на питање о свом наследнику, руски председник је рекао да одлука о шефу државе увек остаје на грађанима Русије приликом тајног гласања на изборима. Истовремено је рекао да сматра својом одговорношћу да да препоруке оним људима који ће се кандидовати након њега и изразио наду да ће временом моћи да каже ко је, према његовом мишљењу, достојан да води Русију.

Иако у почетку није желео да открије којом се вакцином против вируса корона вакцинисао, Путин је јуче рекао да је примио „спутњик В”, као и његова кћерка. Позвао је грађане да се вакцинишу (у Русији је цепљено око 23 милиона рађана) и да верују научницима, а не гласинама, јер у Русији нема трагичних последица као у случају вакцина „Астра Зенеке” и „Фајзера” Истовремено је рекао да је против увођења обавезне вакцинације.
Одговарајући на бројна питања у вези с економијом, Путин је навео да инфлација у Русији износи 5,9 одсто, а обећао је да земља неће уводити никакав порез на рогату стоку и кроз шалу додао да треба увести „порез на главу” онима који шире такве гласине. „Директну линију” пратили су сви губернатори региона и чланови владе, који су били спремни да се у сваком тренутку укључе у програм, а Путин је обећао да ниједно питање грађана неће бити занемарено и да ће институције покушати сва да их обраде и реше.
Треба ићи као ледоломац ка свом циљу

Одговарајући на питање ко му штирка и пегла кошуље Путин је захвалио женама из хемијске чистионице у Новом Огарјеву, рекавши да се сваки пут диви резултатима њиховог рада. У брзој анкети с кратким одговорима, руски председник је навео своја три омиљена дела: „Рат и мир” Лава Толстоја, Први концерт за клавир и оркестар Чајковског и руску народну причу „Колачић”.

Поводом ове народне басне, Путин је позвао своје колеге на званичним положајима да узму у обзир њену поенту. „Зашто? Јер чим ви, драге колеге, почнете да прихватате ласкаве речи као чисту истину и почињете да се понашате под тим утицајем – ризикујете да вас поједу”, објаснио је шеф државе.

На постављено питање шта је потребно за срећу, Путин је одговорио да он мисли да је битно осећати се потребним и остварити се. А на питање како „издржава све недаће”, одговорио је да недаће треба третирати као неизбежне. „Главна ствар је да будете сигурни у исправност курса којим идете: као ледоломац који пролази кроз било коју дебљину леда, знајући шта се дешава, али не обраћајући много пажње на то – само напредујући према циљу који сте поставили”, одговорио је Путин.

Политика