Асистент на Факултету политичких наука Универзитета у Београду Дејан Јовановић ексклузивно за Објектив.рс коментарише сва дешавања у Вашингтону, историјски споразум који је председник Србије Александар Вучић потписао са председником САД Доналдом Трампом, као и читав процес око дијалога Београда и Приштине.
Како коментаришете постигнут договор у Вашингтону?
-Вашингтонски споразум је по значају, без сумње, у рангу Дејтонског споразума. Без превише увијања, требало би да јавност Србије препозна следеће објективне чињенице. Србија је успела да у Вашингтону избегне признање једнострано проглашене независности КиМ и да за то не сноси никакве санкције. Напротив, не да Србија први пут за мојих 35 година живота није кажњена од САД, него је Србија ушла у јачање економске сарадње са, још увек, најјачом силом света. Морамо подвући чињеницу да је председник вешто приступио преговорима са Приштином кроз билатерални споразум са САД, те је тиме избегао да конклудентним радњама на било који начин формално препозна делегацију Приштине као субјекат међународног права. Можемо бити сигурни да то није био првобитни став САД по том питању, те сам сигуран да се председник изборио да не буде трилатералног уговора. Из такве платформе разговора и произилази безбедна позиција Србије на сусрету у Вашингтону, јер је титулисање представника привремених институција из Приштине било билатерално на линији Вашингтон–Приштина.
Инсталирајте нашу иОС или Андроид апликацију – Објектив.рс
– Добре вести ту не престају. Србија је у писаном споразуму добила подршку САД да учествује у формирању слободне трговинске зоне, посредно приморавајући Приштину да заувек одустане од опструкције промета људи, роба и услуга према остатку Србије. Срби са КиМ ће, услед тога, бити ближи Београду и остатку Србије него икада, још од 2008. године. Пошто је могуће очекивати да у новим политичким околностима и Црна Гора приступи том „мини Шенгену”, а могуће и БиХ, на терену испада да је председник Србије обезбедио подршку САД да направи царинску унију која ће обухватати целокупну српску популацију на територији Западног Балкана. Да будем још прецизнији за Ваше читаоце:
– Грађани, рецимо, Београда, Бање Луке, Подгорице, Косовске Митровице и Призрена на терену неће имати никакве баријере у саобраћају, трговини и финансијском промету. И то све гарантује САД својим билатералним споразумом са Србијом. Ни овде нема краја добрим вестима. САД гарантује безбедност српских манастира на КиМ. Директна последица Вашингтонског споразума мора бити обустављање грађевинских радова недалеко од манастира Дечани.
Не престаје кукњава у Приштини: Уклоњене ТРИ ТАЧКЕ споразума, због једне настао ХАОС у делегацији
Шта ће тачно за Србију значити потписивање договора са Доналдом Трампом?
-Без обзира на то како ће председник Трамп проћи на предстојећим председничким изборима, Србија је потписала уговор са председником САД. Свакој следећој администрацији ће бити тешко да то преиначи. Што се тиче Доналда Трампа, могу само да поновим оно што званичници Србије говоре у последње време, а то је да је положај Србије на политичком западу у значајној мери лакши захваљујући Доналду Трампу. Трампова политика очувања националог идентитета у политици, његова разумна критика неких негативних ефеката глобализације, његово преиспитивање постојећег поретка – иду наруку Србији. Ступање председника Србије у непосредан политички дијалог са Доналдом Трампом може донети многе бенефите Србији у будућности.