Зашто би Срби Македонцима били Бугари
Спремајући се за попис становништва који је најављен за април – иако можда буде и одложен због пандемије или неиспуњених услова опозиције – Демократска партија Срба у Северној Македонији има предлоге како да се процес унапреди и обезбеде што тачнији резултати. Иван Стоилковић, лидер ове најутицајније српске партије, сада опозиционе, каже да ДПСМ тражи да посао обављају по два пописивача национално мешовите структуре и да постоји дупли примерак пописног листа – да би се спречиле манипулације.
Тражи и да се примени препорука Евростата да се не пописују сви који имају држављанство, него само резиденти. Због примене овакве препоруке, Албанци су се 2011. побунили јер нису били задовољни, па је попис прекинут, а о броју сваке од националних заједница говори сe на основу старог проблематичног пописа из 2002, по коме је Срба око 36.000 у тој земљи. „Биће велика борба. Очекујем да то потврдимо и, чак, покажемо да нас има још више, ако будемо у ситуацији да контролишемо пописни процес. Ако то не буде случај, онда га нећемо ни признати”, истиче Стоилковић у разговору за „Политику”.
Шта је проблем да се Срби изјашњавају као Срби, страх или конформизам?
Поред разних техника лажирања резултата пописа и систематског смањивања броја Срба (и тако њиховог утицаја у јавном и политичком животу државе), имате и тај опортунистички угао: „Што бих се замерао властима, када ћу лакше до посла и других привилегија у животу доћи као Македонац.” Али, сада је доведено у питање чак и постојање самог македонског народа и ту се отвара нова перспектива и довољно простора за наше проактивно, озбиљно деловање. А највише питања добијам – о могућности добијања српског држављанства.
Аналитичари препоручују странкама националних мањина у Србији да увек буду уз власт. Зашто ви нисте могли да нађете заједнички језик са Зораном Заевим и СДСМ-ом?
Ми начелно поступамо у складу с таквим ставом, били смо у коалицијама и са СДСМ-ом и са ВМРО-ом. Проблем је настао када се појавила директно антисрпска прича. Нисмо могли да будемо саучесници у тако нечему. Могу ли да будем део владе која није изразила саучешће Србији због смрти патријарха? Да ли треба, ускоро, да будем доведен у ситуацију да гласам како су „Срби геноцидан народ”? Нећу то да прихватим. Разговарао сам са Заевим када су завршени избори ове године, јер му је танка већина и јер му недостају и Срби. Имао сам два чврста захтева: регистрацију канонске Православне охридске архиепископије према пресуди суда у Стразбуру и гарантована места у Собрању. На речима сам добио све, а у стварности ништа.
Гласање о Србима као геноцидном народу?
Ако се буде продужила оваква политика, следеће године ћемо имати гласање о томе. Видели сте изјаву Заева да је Југославија наводно направила „Берлински зид” између Македоније и Бугарске и тобоже тако посвађала један „суштински исти народ”. Та изјава је кључна, јер амнестија фашизма најављује следећи корак – реализацију Тиранске платформе у једној од последњих тачака, а то је проглашавање Срба за „геноцидни народ”. Македонска влада ће очигледно то да уради да би ојачали своју ионако крхку већину и статус. Властодршци који се одричу сопственог имена и историје, својих националних хероја, језика и народа, неће се устручавати ни да клеветнички прогласе Србе за „извршиоце геноцида”.
Да ли онда Србија треба да промени став према С. Македонији и према српском питању у овој земљи?
Моја препорука је да Србија задржи свој досадашњи приступ, пуна регионална сарадња и стабилност, али да остави званичном Скопљу да се сами ваде из живог блата свог политиканства и добију што су тражили. С друге стране, ово је права прилика да се српска држава што пре умеша по питању Срба у Македонији, који заслужују сву могућу пажњу и још већу и много конкретнију помоћ Републике Србије.
Чини се да је македонски народ много пријатељскије настројен према Србима и Србији, и обрнуто, него што то изгледа када се прати јавна сцена и медији?
Управо о томе причам. Ако би се сада Србија на неки начин умешала, такво расположење би негативном кампањом одавде одмах било искоришћено против Србије и Срба (у Македонији, али и другде). Не треба им за то давати прилику. Треба бити мудар и стратешки сачекати прилику за неке много боље односе између наше две државе и два народа. Расположење македонског народа према Бугарима се драстично погоршало после свега што се дешава у последње време и ми треба да их пустимо да се сами објасне и разрачунају између себе. Зашто би се Србија мешала у то? Зашто би Срби Македонцима били Бугари?