Русија, демонстрације и Алексеј Наваљни: Кремљ оптужио Запад за подршку протестима због Наваљног
Русија је оптужила земље Запада да су подржале демонстрације у знак подршке опозиционом политичару Алексеју Наваљном.
Власти у Русији су привеле више од 3.000 људи пре и током демонстрација широм земље, кажу посматрачи.
Али портпарол председника Русије Владимира Путина рекао да је свега „неколико“ људи приведено.
Министри спољних послова земаља Европске уније састају се у понедељак да би дискутовали о томе како би требало да реагују, а већ постоје позиви за санкцијама.
Министри спољних послова Естоније, Летоније и Литваније захтевали су „рестриктивне мере против руских званичника одговорних за хапшења“.
Пољски министар спољних послова Адреј Дуда је позвао ЕУ да појача санкције због хапшења Наваљног.
Десетине хиљада људи изашло је на улице упркос јаком присуству полиције у једном од највећих протеста против председника Владимира Путина последњих година, а протести су организовани у око 100 градова.
У Москви је полиција користила пендреке и силом одвлачила демонстранте са улица.
Супруга Наваљног, Јулија, изјавила је да је и она приведена на протесту у Москви где полиција растерује његове присталице окупљене у главном граду Русије.
ОВД инфо, независна невладина организација која посматра протесте, саопштила је да је 3.000 људи приведено у суботу – само у Москви 1,200 демонстраната. До сада није било коментара из Кремља.
Европска унија, Сједињене Америчке Државе и Велика Британија осудиле су оштре реакције полиције и захтевају ослобађање ухапшених демонстранта.
Жозеп Борел, шеф спољне политике ЕУ, изразио је забринутост и рекао да ће министри спољних послова блока разговарати о „следећим корацима“ у понедељак.
Путинов портпарол Дмитриј Песков је у недељу критиковао поруку америчке амбасаде у Москви да се Наваљни ослободи упозоравајући људе да избегавају демонстрације, додајући да је то „мешањем у наше унутрашње послове“.
Из амбасаде су одговорили да су таква упозорења „уобичајена и рутинска пракса“, наводи Ројтерс. Нова администрација Бајдена раније је позвала руске власти да пусте приведене и осудила је, како је назвала, „оштру тактику“ коју полиција користи против њих.
У међувремену, руска амбасада у Великој Британији такође је оптужила западне државе да користе своје амбасаде за подстицање протеста.
Портпаролка руског министарства спољних послова Марија Захарова рекла је да су критике западних држава резултат „веома дубоке кризе управо тог западног начина размишљања, западне псеудо-демократије и псеудо-либерализма“.
Француски министар спољних послова Жан-Ив Ле Дријан описао је хапшења демонстраната као „клизање ка ауторитаризму“ и позвао на даље санкције против Русије.
Хиљаде људи се окупило на протестима и у другим деловима Русије, где су такође забележена хапшења.
Демонстранти у источној области Кабаровск су растерани док полиција оштро упозорава становнике да остану код куће.
Наваљни, најпознатији критичар Путиновог режима, ухапшен је 17. јануара по повратку у Москву из Берлина, где се опорављао од тровања нервним агенсом у Русији у августу.
По повратку у земљу је одмах одведен у притвор, где је проглашен кривим због кршења услова привременог пуштања на слободу.
Наваљни тврди да се ради о намештеном суђењу са циљем да га власти ућуткају. Одмах по хапшењу, позвао је присталице на протесте.
Шта се дешавало у суботу?
Недозвољене демонстрације одржане су у многим градовима – од далеког истока Русије и Сибира, до Москве и Санкт Петербурга. Међу демонстрантима је било и тинејџера и старијих људи, а сви су тражили пуштање на слободу Наваљног.
Најмање 40,000 људи окупило се на главном протесту у центру Москве, процењује новинска агенција Ројтерс.
Посматрачи кажу да је суботњи протест у главном граду највећи од 2019. године.
Међутим, руско Министарство унутрашњих послова каже да је на протесту било 4.000 људи.
Сергеј Радченко, 53-годишњи демонстрант у Москви, рекао је Ројтерсу да није дошао на протест због себе и Наваљног, већ „због сина јер у овој земљи више нема будућности“.
„Уморан сам од осећаја страха“, рекао је Радченко.
Од поднева се хиљаде људи сливало на централни московски Пушкинов Трг на којем је полиција поставила металне ограде да би спречила окупљање демонстраната.
Међу њима је и Љубов Собол, блиска сарадница Наваљног, која је већ прекршајно кажњена због позивања грађана на протест.
Она је на Твитер налогу објавила снимак на ком се види како је полиција грубо вуче за руке док даје изјаве новинарима.
Супруга Наваљног, Јулија, потврдила је да је полиција привела пре протеста и поставила снимак на Инстаграм налогу са поруком: „Извињавам се због лошег квалитета (снимка). Баш лоше светло у полицијској марици.“
На лицу места: Стив Розенберг, ББЦ дописник из Москве
Пушкинов Трг у Москви пун је опозиционих присталица који узвикују „Слобода за Наваљног“ и „Путине, одлази“.
Дугачки кордони полиције са опремом за разбијање демонстрација окружили су трг и главну улицу у Москви, Тверску, око километар удаљену од Кремља.
„Овај скуп није дозвољен“, чује се са полицијских звучника, „молимо да се разиђете.“
Какофонија аутомобилских сирена чује се из возила која пролазе поред трга, у знак подршке демонстрантима.
Један возач је окачио доње рубље на прозор аутомобила, као симбол тровања Наваљног – наводно је нервни агенс новичок нанет на његово рубље.
Међу демонстрантима, једна жена ми је рекла да је одлучила да дође на протест јер се „Русија претворила у затворски логор“ и да жели да пружи подршку Наваљном, најпознатијој опозиционој личности која је затвору.
Прекиди и ометања мобилне телефоније и интернета
Бројни су извештаји о сметњама и прекидима у мобилној телефонији и интернет саобраћају, али није познато имају ли ови проблеми везе са протестима.
ТикТок апликација преплављена је снимцима који позивају на демонстрације и виралних порука у знак подршке Наваљном.
У среду је руски званични надзорни орган Роскомнадзор захтевао да ТикТок уклони све информације у којима се „подстичу малолетници да крше закон“.
Упозорио је да ће, у случају да се ТикТок или друге друштвених мреже, не буду придржавале ове наредбе бити новчано кажњени са око 40.000 евра.
Према једном извору, независној станици Сота, најмање 3,000 људи окупило се у Владивостоку, али локалне власти тврде да их је око 500.
На снимцима француске новинске агенције АФП види се како полиција за сузбијање немира улеће међу масу и пендрецима удара демонстранте.
У Јакутску, у Сибиру, демонстранти су се окупили на улицама без обзира на температуру од минус 50 степени.
Привођења сарадника
Међу притворенима у Москви били су и Кира Јармиш, портпаролка Наваљног и једна од његових адвоката Љубов Собол.
Собол, која има мало дете, касније је пуштена.
Али Јармиш је одређен деветодневни затвор због кршења одредби закона о јавним скуповима – организовања или одржавања јавног догађаја без подношења обавештења на прописани начин.
Истакнути сарадници Наваљног такође су притворени у Владивостоку, Новосибирску, Краснодару, Каљининграду, Ростову и још неким градовима.
Наваљни је ухапшен прошле недеље чим се вратио у Москву после вишенедељног лечења у болници у Берлину од последица напада нервним агенсом новичок у Русији, који је умало био кобан по њега.
Чим је приведен, организовано је суђење у импровизованој судници у полицијској станици у предграђу Москве због неких ранијих случајева.
Одређен му је притвор од 30 дана, а он је судске поступке назвао „ругањем правди“.
Више од 65 милиона људи погледало је видео снимак Наваљног на Јутјубу о луксузној црноморској палати која је наводно у Путиновом власништву, што је Кремљ негирао.
Руско министарство образовања поручило је родитељима да не дозволе деци да иду на скупове.
Фондација за борбу против корупције (ФБК) Алексеја Наваљног привукла је милионе следбеника на друштвеним мрежама после разних видео записа у којима су изнете тврдње о корупцији на високом државном нивоу.
Путинову власт назива „феудалном“, а за администрацију руског председника каже да је „пуна превараната и лопова“.
У видео снимку „Путинова палата“, Наваљни наводи да су богати бизнисмени платили Путину раскошну палату у Геленџику, крај Црног мора, која се простире на више од 17.000 квадратних метара и која је коштала, како се тврди, 1,37 милијарди долара.
Посед је плаћен „највећим митом у историји“, наводи се у снимку Наваљног.
У видеу се наводе разни детаљи о поседу и тврди да он обухвата казино, подземни хокејашки комплекс и виноград.
„Има непробојне ограде, властиту луку, властито обезбеђење, цркву, властити систем дозвола, забрану прелета, па чак и властити гранични контролни пункт“, каже Наваљни у видеу.
„То је мала држава за себе у оквиру Русије“, додаје он.
„А у тој држави је један једини незамењиви цар. Путин.“
Кремљ је тврдње из видеа одбацио као „квазистрагу“ и „чисту глупост“ и наводи да је Наваљном једини и главни циљ да заради.
Неке јавне личности у Русији, попут уметника и спортиста, исказале су подршку Наваљном. Међу њима је и звезда хокеја на леду – спорта популарног у Русији – Артемиј Парањин.
Бивши светски првак у шаху Гари Каспаров, сада један од водећих критичара Путина који живи у САД, објавио је на Твитер налогу подршку Наваљном, али је она блокирана у Русији.
Зашто је Кремљ нервозан због Наваљног
Анализа Стива Розенберга, ББЦ дописника из Москве
Власти у Русији су дуго тврдиле да Наваљни није битан. Обичан блогер. Шачица пратилаца на интернету. Никаква претња.
Недавни догађаји показују супротно. Прво је Наваљни отрован нервним агенсом, наводно у нападу тајне групе ФСБ агената убица. Уместо да истражи тровање, Русија је отворила истрагу против њега – по повратку из Немачке, Наваљни је ухапшен.
Сместивши Наваљног иза решетака, власти су појачале притисак на његове присталице. Кремљ највише страхује од украјинског типа револуције у Русији која би довела до рушења тренутне власти.
Нема показатеља да је такав сценарио тренутно остварив. Али уз растуће економске проблеме, Кремљ ће све више бити забринут да би Наваљни могао да постане симбол протеста.
То објашњава акције полиције и хапшења сарадника Наваљног пред најављене протесте овог викенда.
Поред тога, сукоб је прешао на лични терен. Снимак који је објавио Наваљни о „Путиновој палати“ на Црном мору, направљен је са циљем да максимално посрами руског председника.
ТикТок феномен
Већ неколико дана на ТикТоку деле се поруке подршке Наваљном, али и шале на рачун суђења у полицијској станици.
Један од снимака који приказује како се млади Руси шале због начина на који је суђено Наваљном у полицијској станици:
Млада Рускиња направила је видео у ком саветује оне који планирају да иду на протесте шта да раде ако полиција буде намеравала да их ухапси: „Ево како да се претварате да сте амерички туристи“.
„Кад год одем ТикТок видим да је сваки трећи видео о ‘Путиновој палати’, притвору Наваљног и скупу 23. јануара“, рекао је познати руски тиктокер Слава Варфоломејев за ББЦ.
Додаје да је све кулминирало у четвртак.
„Практично сваки седми од 10 видео снимака био је на ту тему Наваљни“, каже руски тиктокер.
ТикТок је постао популаран, посебно међу млађом генерацијом широм света, због кратких видео записа.
Извештај ТикТока за октобар, који је цитирао ББЦ на руском, открива да деца и млади млађи од 24 године чине 32 одсто корисника ове друштвене мреже у Русији.
Четвртина је старости од 25 до 34 године, а додатних 20 одсто је од 34 до 44 године.
Око 25 милиона људи у Русији оде на ТикТок најмање једном месечно.
У телефонском разговору са Путином у петак, председник Савета Европске уније Шарл Мишел изразио је „озбиљну забринутост“ због затварања Наваљног.
Мишел је рекао да је ЕУ „јединствена у позиву руским властима да моментално ослободе Наваљног и без одлагања, наставе потпуно отворену истрагу о покушају убиства“ руског опозиционара.
У октобру је ЕУ увела санкције против шест највиших руских званичника и руског истраживачког центра за хемијско оружје због тровања Наваљног.
Кремљ је негирао било какву улогу у тровању и одбацио стручни налаз да је коришћен нервни агенс новичок.