Милија Зековић: СББ планира да прошири пословање на мобилну телефонију

Кабловски оператор СББ жели да прошири своје пословање на мобилну телефонију у складу са законом, изјавио је извршни директор те компаније Милија Зековић.“Само фер тржишни услови и здрава конкуренција могу да обезбеде најквалитетнију услугу мобилне телефоније у Србији“, рекао је Зековић у интервјуу за Недељник.

Он је потврдио да је компанија СББ, која послује у оквиру Јунајтед (Унитед) групе, поднела у фебруару ове године званичан захтев Регулаторној агенцији за електронске комуникације и поштанске услуге Србије (РАТЕЛ) да покрену поступак јавног надметања за 5Г мрежу, јер би, како је истакао, и нови и постојећи мобилни оператори били мотивисани да улажу у тржиште, од чега би корист имали грађани, привреда и економија Србије.

На питање да ли на тржишту Србије, где је 8,26 милиона активних корисника мобилне телефоније, поред постојећа три оператора има простора за још једног, Зековић је рекао да грађани Србије можда и не знају колико су као корисници мобилне телефоније у неповољном положају, јер имају лошију понуду у поређењу са становницима региона, а у исто време услуге плаћају вишеструко скупље.

„Парадоксално, у односну на просечна примања грађана у Србији, која су знатно мања у односу на Хрватску и Словенију, наши грађани за мобилне податке плаћају много више. Тачно говорећи, од 1,3 до 5,5 пута више плаћамо мобилне податке него становник Хрватске или Словеније“, рекао је он.

Додао је да је интерес државе да, уколико има заинтересованости, повећа број оператора мобилне телефоније, јер то значи већи приход од продаје лиценци, а истовремено нижу цену за кориснике.

„Ми у СББ-у вјерујемо да су либерализација тржишта телекомуникација, слободна конкуренција и фер тржишни услови начин да се и корисницима у Србији обезбеде ниже цене и квалитетније услуге мобилне телефоније. Спремни смо да проширимо своје пословање и на мобилну телефонију и пружимо им најбољу понуду“, истакао је Зековић.

По његовим речима, о томе да је тржиште мобилних услуга у Србији неконкурентно, говоре и подаци о значајним разликама у ценама и количини доступних података великих телекомуникационих оператора који истовремено послују у Србији и у другим земљама у региону.

Одговарајући на питање да ли је СББ добио одговор од Теленора да му изнајми по тржишним ценама инфраструктуру за мобилну мрежу, Зековић је рекао да ни после више од месец дана нема одговора.

„Осим обраћања РАТЕЛ-у тражили смо и да Влада Србије и надлежно Министарство за трговину и телекомуникације распишу аукцију за 5Г мрежу која је била планирана за март, али су под изговором да је економска криза, да оператори самим тим немају интерес за увођење такве мреже и да нема потребе грађана за таквом мрежом, одустали од аукције до даљег“, рекао је Зековић.

Он сматра да је одлагање аукције без заказивања новог датума врло необично, посебно у ситуацији у којој су многе државе у региону већ започеле изградњу 5Г мреже.

Подсетио је да је Јунајтед група уложила у Србији скоро 900 милиона евра, а само у прошлој години више од 80 милиона. Група има више од 2.700 запослених у Србији и спремна је да уложи 240 милиона евра у инфраструктуру и развој у Србији у наредне три године.

Бета