Немачки лист о Србији: Очигледно некомпетентан кадар владајуће СНС
Иако Србија купује руски гас по повлашц́еној цени, земља се бори с несташицом енергије. Посебан проблем је то што ЕПС води некомпетентан и страначки именован кадар, пише „Франкфуртер рундшау“.
„Док се цена гаса на лондонској берзи ICE прошле недеље попела на историјски максимум од преко 2.000 долара за 1.000 кубних метара, Србија у принципу може да настави да купује руски гас још најмање шест месеци по цени од 270 долара“, пише немачки лист, преноси DW.
„У ствари, помоћ Вучићу у изборној кампањи, која је увелико искоришћена у пропагандне сврхе, долази непосредно пре почетка суперизборне године у Србији. Јер, опозиција у Београду све више притиска Вучића и чини се да промена власти у престоници није немогућа“, оцењује се у тексту.
Међутим, упркос попусту на цену гаса из братске државе, русофилског кандидата за улазак у ЕУ мучи све већа потреба за енергијом, указује се у тексту дописника из Београда Томаса Розера.
„За увоз струје, али и оних количина гаса које премашују договорених шест милиона кубних метара дневно, Србија мора да плати астрономски високе, тржишне цене. Само за четири дана након првог снега, ЕПС је на рачун пореских обвезника на увоз струје потрошио 40 милиона евра – то је 30 одсто прошлогодишњег профита те компаније“, наводи се у тексту.
Немачки лист оцењује да за погоршање ситуације у енергетском сектору Србије нису одговорне само „потпуно застареле електране на лигнит“, већ и „очигледно некомпетентан кадар владајуће странке“ који је именован на чело Електропривреде Србије. Подсећа се да је први снег затекао ЕПС „потпуно неспремног“, да су 12. децембра у Обреновцу отказали блокови Термоелектране „Никола Тесла“, да је у исто време подземно складиште гаса у Банатском Двору било празно и да је, поврх свега, више од 2.000 трафо-станица било паралисано јер су многи далеководи због снега били у прекиду.
„И упркос наглом порасту увоза електричне енергије, око 136.000 домаћинстава данима је било искључено из система снабдевања електричном енергијом. Свемоћни шеф државе Александар Вучић говорио је о ’потпуном колапсу’ енергетског сектора, премијерка Ана Брнабић је помало беспомоћно помињала могућности ’саботаже’, а ’лоше руководство’ ЕПС-а за дебакл је окривило министарку енергетике и рударства Зорану Михајловић. Менаџер ЕПС-а Милорад Грчић брзо је пребацио одговорност са себе и сменио четворицу себи подређених руководилаца“, пише Франкфуртер рундшау.
Вршиоци дужности
У тексту се преноси и изјава бившег директора рудника „Колубара“ Слободана Ђерића који је за недељник „Време“ оценио да тај рудник сада воде „некомпетентни људи“ и подсећа да је „и у време социјализма рудник контролисала ’партија’, али су бар у свакодневном раду главну реч водили ’стручњаци и прави инжењери’.“
„Данас се у Србији, де факто једнопартијској држави, то тешко више може рећи“, пише немачки лист.
„Од доласка СНС на власт 2012. године, добро плаћена радна места у врху државних предузећа све се мање попуњавају преко јавних конкурса. Уместо тога, ’вршиоце дужности’ шефова директно именује влада, а често су то заслужни чланови странке или људи из непосредног окружења председника, односно неких других важних личности“, пише Франкфуртер рундшау.
Аутор: DW