Србија седма на листи најбеднијих економија света у 2016.
Блумберг је објавио листу најјаднијих економија за 2016. годину. За вредновање се гледа индекс инфлације и стопе незапослености поједине земље Србија се налази на неславном седмом месту, заједно са земљама које су погођене ратом или драстичним обарањем цене нафте.
Десет најгорих економија света су Венецуела, Аргентина, Јужна Африка, Грчка, Украјина, Шпанија, Србија, Турска, Бразил и Казахстан. Углавном земље које су погођене ратом, драстичним обарањем цена нафте или неким ванредним економским проблемима као што је презадуживање.
Главни разлог зашто је Венецуела на врху лествице јесте цена нафте, док је код других земаља то углавном незапосленост.
Најсретније економије света су Тајланд, Сингапур, Швајцарска, Јапан, Тајван, Јужна Кореја, Кина, Данска, Хонг Конг и Велика Британија.
Блумбергову листу опозиција је одмах оценила као доказ лоше политике Владе, а министар привреде Душан Вујовић је указао да је, по истим показатељима, ситуација у земља боља у односу на раније године.
Индекс беде израчунава се као збир процената инфлације и незапослености. За тај показатељ у 2016. години, искоришћена су предвиђања економиста које је Блумберг анкетирао. Та листа је ове године обухватила 63 земље, мање од трећине постојећих држава у свету, и међу њима се први пут нашла и Србија, на седмом месту са 20,9 поена.
Блумбергов Индекс беде на прво место смешта Венецуелу, а за њом су Аргентина и Јужна Африка. Лошије од Србије котиране су још Грчка, Украјина и Шпанија.
На Блумберговој листи најбоље стоји Тајланд, на 63. месту, а уз њега су Сингапур, Швајцарска, Јапан, Тајван, Јужна Кореја и Кина. Према истом Индексу беде, Румунија (на 53. месту) стоји боље од САД (51. место) и неких богатих европских земаља – Норвешке (49) и Луксембурга (47) на пример. На истој листи, такође, Мексико (46) је испред Немачке (43. место), Шведске (39) и Канаде (37). Показало се да је и Шри Ланка (на 36. месту) боље пласирана од Белгије (28), Финске (26) и Француске (21), као и од просека читаве Евро зоне (20). На листи, осим Јужне Африке, није представљена ниједна афричка земља. Нема ни земаља Блиског истока, нити са Индијског потконтинента. Из региона, Блумберг је на своју листу беде сместио још само Словенију на 30. и Хрватску на 11. место, тако да су изостале Босна и Херцеговина, Македонија, Црна Гора и Албанија.
У Блумбергу објашњавају добру опозицију Тајланда као „најсрећније земље“ делом и тиме што су прописи те државе омогућили да се више људи воде као да су запослени. Венецуела и Аргентина су се нашле на челу листе јер никако да изађу на крај са инфлацијом, док су Јужна Африка, Украјина и Грчка своје рејтинге „зарадиле“ због високе незапослености. Анкетирани економисти виде знакове опоравка за Русију, која је поправила позицију са седмог на 14. место и очекују да ће у 2017. имати раст од 1,3 одсто.
На објављивање Блумберговог Индекса беде реаговала је ДС, тако што је за податак да ће, како је навела, „Србија у 2016. бити седма најмизернија земља на свету“, поново оптужила владајућу странку и то навела као доказ да земља „иде у погрешном правцу“
СНС је на то поручила демократама да се, када следећи пут кажу да народ у Србији тешко живи, пре тога потруде да „део опљачканих пара врате грађанима“.
Министар Вујовић је, на питање новинара РТС-а, рекао да је то податак који „сигурно забрињава“, али да је збир инфлације и незапослености претходних година био много већи и да је у протекле три-четири године смањен за више од трећине.тније економије света су Тајланд, Сингапур, Швајцарска, Јапан, Тајван, Јужна Кореја, Кина, Данска, Хонг Конг и Велика Британија.
Курир