Кркобабић: 500 милиона динара за задруге у Србији, очекује се интересовање жена
Министар за бригу о селу Милан Кркобабић изјавио је данас да ће ускоро бити расписан јавни позив за све задруге у Србији да конкуришу програмима за укупно 500 милиона динара.Кркобабић је на пријему поводом Међународног Дана жена у Палати Србија рекао да Министарство припрема мере који ће битно поправити положај становника села Србије, а пре свега жена.
„Износ намењених средстава је 7,5 милиона динара за новоформиране женске задруге и 15 милиона динара за постојеће задруге, за куповину опреме, механизације, засада и друго“, навео је министар.
По његовим речима, размишља се и о мерама о принципима позитивне дискриминације, где би се умањио ПДВ како би жене биле конкурентне на тржишту, као и да одређене женске задруге буду ослобођене пореза, доприноса, фирмарина сем доприноса за пензијско, социјално и инвалидско осигурање.
Кркобабић је истакао и да је битно да се позицију жена у Србији максимално изједначи с мушкарцима у конкретним стварима, попут радног односа, пензијским и инвалидским осигурањем.
„Уколико желимо да село поново оживи, младе жене у одређеном временском периоду морају да имају снажну помоћ државе, а са тим сетом мера које ћемо дефинисати за одређене области даћемо ветар у леђа задругама да се формирају и успешно послују“, објаснио је Кркобабић.
Он је казао и да је женско задругарство данас веома значајно, јер показује да жене желе да остану на селу, да су упорне и вредне, али да је такође неопходно да држава то и подржи, финсијским и законским решењима.
Кркобабић је изразио и очекивање да ће од 50 до 60 задруга, чије је отварање планирано ове године, „пристојан број“ бити женских.
Кроз програм „500 задруга у 500 села“ до сада је у Србији основано 828 задруга, 152 задруге помогнуте су бесповратним средствима из буџета.
Председник Академијског одбора за село САНУ и копредседник Националног тима за препород села Србије Драган Шкорић изјавио је да жене креирају будућност села, јер су агилније и много више раде од мушкараца различите послове.
„Треба да омогућимо да жене буду срећне и активне, да рађају и да их стимулишемо на то“, рекао је он.
Према његовим речима пензије жена у Србији су много мање од оних које имају мушкарци, а многе их и немају.
„Хајде да створим услове да бар у том сегменту мушкарци и жене буду изедначени, рад жена треба да буде много више цењен“, закључио је Шкорић.
Директорка женске задруге из Бабушнице „Дарови Лужнице“, Каролина Стаменковић, навела је та задруга од државе добила 7,3 милиона динара.
„Нашу задруга окупља 15 жена које су са инвалидитетом или социјално угрожене, оне се баве органском производњом за коју су добиле пластенике“, објаснила Стаменковић.
Она је навела да те жене у својим домаћинствима производе органско поврће за зимницу.
Из програма 500 задруга у 500 села додељено је 14,7 милиона динара за две женске задруге у Србији, („Дарови Лужнице“ и „Косјерка“) од укупно 10 задруга које послују у Србији.
Бета